Gupse Özay Röportajı

  • 02 Aralık 2016
  • 598 kez görüntülendi.
Gupse Özay Röportajı

Gupse Özay : LEONARDO DICAPRIO’YA AŞIKTIM

Başarılı oyuncu Gupse Özay Sabah gazetesine çarpıcı açıklamalarda bulundu.Başarılı oyuncu yaşadığı değişimi detaylarına kadar anlattı. Röportajı Sabah gazetesinden Özlem AVCI – İlker GEZİCİ – Merve YURTYAPAN gerçekleştirdi.

 

BARIŞ ARDUÇ’UN HAYRANLARIYLA HİÇ SORUNU OLMAMIŞ

Gupse Özay, neşeli, enerjik, etrafa gülücükler saçan, girdiği ortamın enerjisini bir anda değiştiren biri. Röportajımız sırasında “Ne güzel sohbet ediyoruz, röportaj gerginliği olmadı” diyerek tüm içtenliğiyle sorulara cevap verdi.

Her projesinde farklı tiplemelere bürünen Özay, “Oyunculuk için her şeyi yaparım” diyerek ekledi: “Geçen filmimde kilo aldım. Şimdi metabolizmam hızlı. ’40 yaşında zor verirsin’ diyorlar. Ama inat edersem zaten veririm. Diğer filmde Yılmaz Erdoğan ’10 kilo al’ demişti. İnat ettim 20 kilo aldım. ‘Aldığın kiloları veremezsin’ de dediler ama hepsini verdim.”

LEONARDO DICAPRIO’YA AŞIKTIM ‘

Özay, sektörün her alanında çalışmış, birçok iş yapmış. 14 senedir İstanbul’da yaşıyor. Üniversite bitmeden bir sene önce staja başlamış. Dizi setlerinde yardımcı yönetmelik yapmış. Sonra reklam yazarı olmuş. İzmir’de magazin servisinde staj, dizilerde reji asistanlığı yapmış. Özay o günlerle ilgili “Dizi yazıp parayı kırarım’ dedim ama hiç öyle olmadı. İnternet için çektiğim skeçlerden sonra oyunculuk serüvenim başladı” diyor.

Ünlü oyuncu, kontrol takıntısı olan biri olduğundan bahsetti. Yönetmenlik yapmayı istediği için hem oyunculuk, hem de yapımcılık dersleri alıp sektörün her alanına hakim olmak istemiş. Özay, “Ben de hakimiyet hastalığı var sanırım” diye itirafta bulunuyor.

Özay’a, sevgilisi Barış Arduç’un “Gupse’de lider ruhu var ama kadınların erkeği yönlendirmesi güzeldir” açıklamasını hatırlattık; şöyle karşılık verdi: “Evet doğru, birinin yönlendirmesi beni zorlar. Uçakta bile ‘Çekilin, ben kullanayım’ diyesim geliyor. O kadar kontrol takıntım var. İlişki konusunda bence karşılıklı yönetilmek güzel. Bir taraf yönetirse, diğeri karakterini kaybedebilir. Barış’ın, üzerimde etkisi olduğu alanlar hoşuma gidiyor. Bazen de ben ona yapıyorum.”

Bir dönem Barış Arduç’un hayranlarıyla arasında sorunlar yaşandığına dair haberler çıkmıştı. Özay, bunlara gülerek yanıt verdi: “Onun hayranlarıyla hiç küsmedik ki. Ben ‘Can güvenliğim tehlikede’ diye şaka yapıyordum. Kulaktan kulağa haberler yayılıyor; ‘Seti bastı’ falan diyorlardı. Ben beş senedir hiçbir haberi yalanlamadım. İnsanlar doğruyu-yanlışı beni tanıdıkça anlasın istedim. Okudukları her habere inandılar. Barış’ın dizi çekimlerinde montajı değiştirdiğime dair şeyler bile söylendi. Ben Barış’ın setini uzaktan bile görmedim. Ama bazı hayranların hissettiklerini anlıyorum. Ben de onların yaşındayken Leonardo DiCaprio’ya aşıktım. Yanında biri olsa gıcık olurdum ama Barış’ın yaşı büyük hayranlarının yazdığı şeyler de var. Onların durumu farklı tabii. Onları da psikiyatra yönlendirmekte fayda var.”

ÖZLEM AVCI

BUGÜNE KADAR 24 EVDE ĞİŞTİRMİŞ

‘Görümce’ filminin senaristi ve oyuncusu Gupse Özay ile en keyifli, en komik çekimimizi ve sohbetimizi yaptık.

Filmdeki gibi gerçek hayatta da görümce olan Gupse Hanım, ilk başlarda Amerikalı yengesine yaptığı cadılıkları şöyle anlattı: “Artık aile olduk ama eskiden yengeme çok çektirdim. Yalnızlık duygusundan herhalde, abimi alan kadın olduğu için, çok kaprisler yaptım. ‘Görümce’yi yazarken abimden yaptıklarımı anlatmasını istedim. Mesela şunu yapmışım; üçümüz yemek yiyecekmişiz; onlar yemeğe başlamış, ben ‘Bravo size! Bensiz yiyin’ deyip oradan ayrılmışım. Filmdeki ‘Yeliz’ de yaşadıklarından dolayı kendini alışverişe veren bir kadın. Sevdiklerim konusunda kıskancım.”

Kendisiyle barışık olduğunu dile getiren Gupse Hanım; İzmir’de geçen ergenlik çağlarında kokoş bir kızmış. Topuklu ayakkabılarla gezer, bir sonraki cumartesi ne giyeceğini düşünürmüş. Özay, o günleri şöyle anlattı: “İstanbul’a, abimin yanına gide gele değiştim. İçerik yükselince dışarıya bakmak azalıyor, uğraşmıyorsun. Mesela galada neredeyse makyaj bile yapmayacaktım. Ama tabii ikisinin arası olmak lazım. Estetik yaşı 16’ya inmiş. Bu durum biraz da sosyal medyadan kaynaklanıyor diye düşünüyorum. Çok tehlikeli; filmde onun da eleştirisi var.”

‘ARTIK SESİMİ ÇIKARIYORUM’

Gupse Özay, “Peki değişmeseydiniz estetik harikası olur muydunuz?” sorusuna şöyle yanıt verdi: “Kesinlikle olurdum. O dönem neredeyse kahvaltıda bile röfle yiyecektim, düz ayakkabı ile yürüyemiyordum, düşünün. Üç evrem var benim. Bir erkek çocuğu gibi büyüdüm, ergenken kokuş oldum, şimdi de olgun çağım.”

Hep böyle pozitif biri olup olmadığını sordum. Özay, “Herkes beni ekranda deli zannediyor. Normalde deli değilim de pozitif olmaya özen gösteriyorum. Ama biraz hiperaktiflik de var. 32 yaşındayım artık. 30’dan sonra ne istediğini biliyorsun. Hareketlerim değişti. Artık gereksiz yere duygusal değilim. Kendimi yönetmeyi öğrendim, geçmişte hakkımı çok yedirirdim, artık sesimi çıkarıyorum.

Gupse Özay, bundan sonra da senaryo yazmaya devam edeceğini söyledi: “Karakter yaratmak çok hoşuma gidiyor. Kendi bildiğim yerden yazıyorum. Kafamda yeni senaryolar var, bizim sülale kalabalık, çok karakter var. Çok taşınan bir aileydik. O yüzden çok malzemem var. Bu benim 24’üncü evim. Barış’ın hayranları gece 23.00’te fotoğraf çektirmek için evimize gelmeye başlayınca taşındık. Ben bütün mahalle ile tanışırım. Senaryolarımın malzemelerini herhalde oralardan toplamışım. Yeni eve geçen hafta taşındım daha. Eşyalar taşınırken yan komşuda kahvaltıdaydım. O yüzden doğru mesleği yapıyorum. Üç kişiyi güldürürsem mutlu oluyorum.

Özay “Filmdeki karakterinizi birine benzetme çabanız oldu mu?” sorusuna şöyle yanıt verdi: “Hayır! Benzetenler oldu; ‘Seda Sayan, Hande Acar’ dediler. Ben yeni dönem kokoşluğunu araştırdım. Etrafta gördüğüm kadınlara benzemesini istedim, o kadar.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ